fbpx

Sluneční brýle jsou dnes nepostradatelným módním doplňkem a zároveň účinnou ochranou očí před škodlivým UV zářením. Víte ale, jak daleko sahá jejich historie? Pojďme se společně podívat na fascinující cestu, kterou sluneční brýle prošly od starověku až po současnost.

Starověk: Zelený smaragd a eskymácké triky

První zmínky o používání ochranných pomůcek proti slunci nás zavedou až do starověkého Říma. Císař Nero, známý svou extravagantností, sledoval gladiátorské zápasy přes lesklý zelený smaragd, aby se chránil před oslněním. Ve stejné době na druhé straně světa, Inuité v Arktidě čelili oslnění od sněhu pomocí kousků kůže s malými otvory, které jim pomáhaly redukovat množství světla dopadajícího do očí.

Středověk: Kouřový křemen a první brýle

První skutečné sluneční brýle vznikly někdy mezi lety 1268 a 1289. V roce 1430 začali čínští soudci používat ploché křemenné destičky kouřové barvy. Tyto primitivní brýle však nesloužily k ochraně před sluncem, ale měly skrýt jejich výrazy během soudních řízení a dodat jim tajemný vzhled.

18. století: První moderní návrhy

V polovině 18. století přichází James Ayscough s prvními návrhy moderních brýlí. Výzvou však bylo, jak je udržet na nose. Tento problém vyřešil Edward Scarlett, který v roce 1730 vynalezl rámy z kůže, kostí a kovu, jež umožnily brýlovým sklům pohodlně držet na tváři. Namísto obrouček se používaly hedvábné stuhy, které se připevňovaly kolem uší.

20. století: Módní doplněk a ochrana pro piloty

Ve 20. letech 20. století se sluneční brýle stávají módním doplňkem. V roce 1929 začal Sam Foster s masovou výrobou slunečních brýlí, které se rychle staly populárními nejen mezi běžnými lidmi, ale i celebritami.

V roce 1930 požádal armádní letecký sbor Spojených států firmu Bausch & Lomb o vytvoření slunečních brýlí, které by chránily piloty před oslněním ve velkých výškách. Výsledkem byly sluneční brýle se zelenými skly, dnes známé jako aviátorky, které se staly ikonou značky Ray-Ban.

Polarizační filtry a moderní éra

V roce 1936 přichází Edward H. Land s vynálezem polarizačního filtru, který efektivně eliminuje odlesky od lesklých povrchů. Tento objev výrazně zvýšil funkčnost a oblibu slunečních brýlí, které se staly nepostradatelnou součástí životního stylu a showbyznysu.

Dnešní doba: Kvalita na prvním místě

Dnes jsou sluneční brýle kombinací módního doplňku a nezbytné ochrany očí. Moderní technologie umožňují výrobu brýlí s různými typy skel a filtrů, které chrání oči před škodlivým UV zářením. Při výběru slunečních brýlí by měl být kladen důraz nejen na design, ale především na kvalitu, která zajistí ochranu zraku a dlouhou životnost brýlí.

Sluneční brýle prošly dlouhou cestou od zeleného smaragdu a přeříznutých kůží až po dnešní moderní designy. Bez ohledu na to, jaký styl preferujete, nezapomeňte, že sluneční brýle jsou nejen stylovým doplňkem, ale především důležitým ochranným prostředkem pro váš zrak.

Závěrem

Historie slunečních brýlí je fascinující příběh plný inovací a kulturních změn. Dnes si bez nich život neumíme představit. Ať už hledáte ochranu pro své oči, nebo stylový módní doplněk, sluneční brýle jsou tu pro vás, připravené na každou výzvu, kterou jim světlo může přinést.