fbpx

Brýle

Brýle, přesněji brýlové obruby, jsou dnes stále více módní zálažitostí než jen tím co vám umožňuje dobře vidět. Jejich výběr však není radno podceňovat, neboť jsou to právě brýlové obruby, co drží brýlové čočky ve správné poloze vůči oku. V naši nabídce naleznete řadu světových značek a provedení, pro ženy, pro muže i pro vaše ratolesti. Brýle mnohou být pro běžné nošení do práce, do společnosti ale také speciální, určené pro různá sportovní využití. Samostatnou kategorií brýlí jsou pak brýle pro řízení vozidla a brýle pro práci v interiéru, tzv. kancelářské. Mohou být v čirém provedení, sluneční, nebo se samozarbarvujícími se skly. Materiál brýlových obrub může být plast, což je dnes patrně nejrozšířenějším materiálem, ale také kov, který zaujímá druhé místo. Existují ale také brýle například dřevěné, či vyrobené z různých exotických materiálů. Jeden příklad za všechny jsou recyklované gramofonové desky.

Druhy brýlových obrub

Celoočnicové obruby

Patrně nejrozšířenějším typem brýlové obruby je obruba celoočnicová. U tohoto typu obruby je brýlová čočka zasazena do materiálu obruby (očnice) po celém svém obvodu.

Výhodou tohoto řešení je vysoká pevnost a tím pádem vyšší odolnost proti nepříliš šetrnému zacházení. Další výhodou jsou prakticky neomezené možnosti kombinace barev a různých designů. Do tohoto typu brýlové obruby lze zasadit prakticky jakákoliv brýlová skla, jak klasická minerální, tak moderní plastová.

Nejčastěji bývají tyto brýlové obruby vyrobeny z plastu či kovu. Dnes už nejsou ale žádnou vzácností ani brýle dřevěné, či vyrobené z různých exotických materiálů. Novinkou poslední doby jsou také brýle vyrobené pomocí 3D tisku.

Poloočnicové obruby

Poločnicové, nebo také vázané brýlové obruby, jsou velmi oblíbené zejména u české populace. Obrubu tvoří v její horní části pevný materiál, plast či kov a ve spodní části pak silonové vlákno, které je zasazeno do speciální drážky vyfrézované do brýlové čočky. Nutnost této drážky omezuje výběr materiálů pouze na plastové čočky. Do klasických minerálních potřebnou drážku vyfrézovat nelze.

Výhodou tohoto řešení je poměrně nízká hmotnost a tenký rámeček, který v spodní části není prakticky vůbec.

Nevýhodu je pak nižší mechanická odolnost proti nešetrnému zacházení.

Vrtané obruby

Tento typ brýlové obruby je prakticky bez viditelného rámečku. Obruba je tvořena pouze stranicemi a nosníkem, očnice, ve kterých je zasazena brýlová čočka, chybí zcela a brýlová čočka má zároveň funkci obruby. Stranice a nosník jsou připevněny do děr vyvrtaných přímo do brýlové čočky. Tento způsob uchycení vyžaduje speciální odolné plastové materiály brýlových čoček, které vydrží namáhání v místě kde jsou navrtány.

Výhodou tohoto řešení je velmi nízká hmotnost a absence rámečku.

Nevýhodu je pak nižší mechanická odolnost proti nešetrnému zacházení.