fbpx

Dalekozrakost (hypermetropie)

Hypermetropie, někdy také nazývána jako dalekozrakost, je refrakční vadou oka, při které jsou vzdálené objekty viděny jasněji než objekty blízké. Tato vada nemusí být často rozpoznána zejména u mladých lidí. U lidí s vysokou hypermetropií může docházet k rozmazanému vidění na všechny vzdálenosti, tedy na blízko i na dálku. Touto refrakční vadou trpí zhruba čtvrtina populace.

Příčina hypermetropie

Hypermetropie vzniká tak, že paprsky vstupující do oka se nezaostřují na sítnici, jak by v ideálním stavu měly, ale za ní. Oční bulva lidí s touto zrakovou vadou je kratší, než je běžné.

Někdy si lidé pletou hypermetropii s presbyopií, která také způsobuje podobné problémy s viděním na blízko, avšak příčiny této vady jsou jiné.

Příznaky hypermetropie

Lidé s touto refrakční vadou mohou trpět bolestmi hlavy a únavou očí, a to zejména při práci na blízkou vzdálenost. Pokud však tyto příznaky máte a nosíte brýle či kontaktní čočky, doporučujeme navštívit naši optiku co nejdříve. 

Řešení hypermetropie

Hypermetropie, tak jako i jiné refrakční vady, může být korigována dioptrickými brýlemi nebo kontaktními čočkami, které nasměřují světelné paprsky tak, aby dopadaly na sítnici.

Pokud jsou na Vašem receptu na dioptrické brýle hodnoty s plusovým znaménkem, jedná se právě o hypermetropii, tedy dalekozrakost.

Při výběru brýlových čoček pro korekci této vady se zaměřte na vysokoindexové asférické brýlové čočky (index lomu 1,6 až 1,74). Tyto brýlové čočky vypadají lépe z estetického hlediska, jsou tenčí a lehčí. Při vyšších plusových dioptriích dochází k efektu „velkých očí“. Tuto negativní vlastnost lze do jisté míry potlačit také vysokoindexovými asférickými brýlovými čočkami. Vzhledem k tomu, že asférické čočky jsou plošší a odrážejí více světla, dbejte na to, aby byly opatřeny kvalitní antireflexní vrstvou.

Další možností řešení hypermetropie je laserová oční operace metodou LASIK, která může oční vadu odstranit zcela nebo ji významně snížit.