fbpx

Sportovní brýle

Speciální kategorií brýlí jsou brýle na sport. Ať už se jezdíte na kole, lyžujete, běháte, plavete, hrajete golf nebo je vašim koníčkem turistika, kvalitní sportovní brýle by ve vaši výbavě neměli chybět. Ochrání váš zrak nejen před sluncem a UV zářením, ale také před větremmechanickými nečistotami. Každé brýle musí dobře sedět a u sportovních brýlí to platí dvojnásob. Sportovní brýle jsou součástí vašeho těla, mají vliv na váš výkon a na sportovní zážitek. Není nic horšího, než brýle, které se vám při sportovním výkonu mlží, padají, nebo tlačí. Pokud se vám tohle přihodí při běžné procházce v horách, máte zkrátka jen zkažený zážitek. Pokud vás ale vaše brýle takto nechají na holičkách třeba při závodě, negativní vliv na váš výsledek je zaručen a to si jistě nepřejete.

Doporučujeme proto sportovní brýle vybírat opravdu pečlivě, pořádně  je vyzkoušet a zvážit jaký typ skel si pořídit. Určitě se nevyplatí spěchat a šetřit. Pokud si tedy tohle uvědomujete, pak není důvod k obavám, se vším ostatním vám rádi poradíme. Pokud máte ve svých brýlích také dioptrie, dokážeme vám je zabudovat také do vašich sportovních brýlí a to dokonce i v případě, že nosíte skla multifokální.

 

Jakou barvu brýlových skel vybrat pro konkrétní sport

Šedá – je považována za neutrální barvu, umožňující vnímat ostatní barvy v jejich přirozené podobě. Šedá snižuje intenzitu světla a zabraňuje oslnění. Je příjemná ve dne při intenzivním slunečním svitu. Je velmi vhodná pro řízení auta a venkovní sporty jako golf, běh, cyklistika, in-line a turistika.

Hnědá – hnědé odstíny redukují odlesky a blokují modré světlo. V zamračených dnech působí rozjasňujícím způsobem. Blokace modrého světla způsobuje vyšší kontrast a ostrost vidění. Tato barva je vhodná například pro rybaření, lov, cyklistiku, vodní sporty a venkovní míčové hry.

Zelená – filtruje modré světlo a nabízejí vysoký kontrast a ostrost vidění. Zelené odstíny snižují únavu očí při vysoké intenzitě slunečních paprsků. Tuto barvu doporučujeme například pro tenis, badminton, golf a další sporty kde je kladen důraz na přesnost.

Žlutá a oranžová – jsou vhodné do zhoršených světelných podmínek, jako je mlha, nebo snížení viditelnost. Tyto barevné odstíny zesvětlují a zostřují zobrazované předměty, na druhou stranu působí ale také zkreslení barev.Tyto barvy doporučujeme při zimních sportech na sněhu a indoor míčových sportech jako je volejbal, basketbal, florbal.

Růžová a červená – tyto barvy zvyšují kontrast blokací modrého světla. Působí uklidňujícím dojmem, jsou vhodné pro řízení auta a pro práci s počítačem. Problémem u těchto barevných odstínů, může být poměrně velké zkreslení barev.Tyto barevné odstíny jsou vhodné při lyžování, snowboardingu a jiných zimních sportech.

Než se vydáte vybrat své sportovní sluneční brýle, zamyslete se nad odpověďmi na tyto otázky:

  • Kolik času trávíte venku a kolik uvnitř? Převažuje pobyt venku nad časem stráveným uvnitř, nebo je obojí v rovnováze.
  • Jak trávíte svůj čas venku? cestou pěšky do práce, řízením auta, hraním fotbalu, jízdo na kole nebo zdoláváním horských štítů?
  • Užíváte léky, které mohou zvyšovat citlivost na světlo? Mohou to být třeba léky na diabetes, léky na srdce, antikoncepce a některá antihistaminika (léky na alergii).
  • Kdy nejčastěji řídíte auto? Pokud jezdíte pouze ráno do práce a večer se z ní vracíte, většinou bude vašim problémem nízké a ostré slunce. Pokud jste na cestách celý den mohou být vašim nepřítelem odlesky od městských budov a dalších vozidel.

Sportovní brýle podle sportů

Cyklistika

Trail

Rybaření

Hiking

Lyžování

Golf