fbpx

Dioptrické brýle

Dioptrické brýle jsou brýle, které umožňují kompenzovat oční vadu.

Nejrozšířenějšími typy brýlí jsou:

 

  • Brýle umožňující správné vidění na dálku jsou řešením oční vady zvané krátkozrakost (myopie).
  • Brýle umožňující správné vidění na blízko jsou řešením oční vady zvané dalekozrakost (hypermetropie).
  • Brýle umožňující správné vidění na dálku i na blízko zároveň, brýle bifokální.
  • Brýle umožňující správné vidění na dálku, blízko i střední vzdálenost, brýle multifokální.

Brýle jednoohniskové

Jednoohniskové brýle umožňují komfortní vidění vžd jen na jednu vzdálenost – blízko nebo dálku, či střední vzdálenost.

Brýlová čočka v tomto typu brýlí má téměř po celé své ploše jednu jedinou dioptrickou hodnotu  a ta umožňuje vidění vždy jen na jednu vzdálenost. Jedná se nejjednodušší a nejrozšířenější typ brýlí.

Brýle bifokální

Bifokální brýle umožňují komfortní vidění na blízko a dálku a to díky speciálnímu segmentu vloženému do spodní části brýlové čočky, který umožňuje čtení. Vrchní částí brýlí se díváte na dálku a spodním segmentem pak na blízko. Tento segment je na brýlích viditelný a snižuje tak estetickou hodnotu brýlí. U tohoto typu brýlí chybí střední vzdálenost, tedy například počítač. 

Brýle multifokální

Multifokální brýle umožňují komfortní vidění na blízko, dálku i střední vzdálenost a to vše bez nutnosti neustálého sundávání a měnění brýlí, prostě troje brýle v jedněch. Jak je z obrázku patrné, vrchní částí brýlí vidíte na dálku, střední částí pak třeba na počítač či pracovní stůl a ve spodní části se nachází čtecí oblast. Jednotlivé oblasti nejsou viditelné a z estetického hlediska jde o dokonalé řešení. Pokud jsou tyto brýle správně vyměřeny a vyrobeny, brzy si na jejich pohodlí zvyknete a jiné už chtít nebudete. 

Důležité je vědět, že neexistují pouze jedny multifokální brýlové čočky, ale je jich celá řada. Od levných, poskytujících základní komfort až po ty nejdražší, vyrobené individuálně podle vašeho životního stylu. Dá se říct, že z rostoucí cenou roste také kvalita, tedy vizuální komfort.

Speciální varianty dioptrických brýlí

Stále více oblíbené a využívané jsou brýle určené pro konkrétní činnosti jako je řízení auta, práce s počítačempráce na blízkou a střední vzdálenost třeba v kanceláři.

Všechny tyto činnosti mají svá specifika, která je potřeba zohlednit při výběru brýlí, konkrétně brýlových čoček.

Brýle pro řidiče

Brýle pro řidiče mají například rozšířenou oblast na dálku a střední vzdálenost (palubní deska), navíc jsou opatřeny speciálními povrchovými úpravami snižujícími odlesky světel protijedoucích aut a umožňující lepší vidění za snížené viditelnosti.

Určitě jste již mnohokrát zažili nepříjemné oslnění protijedoucími auty a o jízdě v dešti ani nemluvím. Speciální brýle pro řidiče dokáží řadu těchto nepříjemných a nebezpečných situací eliminovat.

Řízení s takovým typem brýlí je pak nejen mnohem pohodlnější, ale hlavně bezpečnější.

 

Brýle kancelářské (interiérové)

Kancelářské brýle pak mají lepší komfort vidění zejména na střední a blízkou vzdálenost, tedy monitor počítače a pracovní plochu stolu.

jejich výhody ocení zejména kancelářské profese ale zdaleka nejen tyto. Vzhledem k vyššímu komfortu na blízkou a střední vzdálenost je ocení kdokoliv kdo pracuje s počítačem, sedí v práci u stolu, obsluhuje nějaké zařízení, lékaři, právníci, prodavači, operátoři. Ideálním řešením jsou také pro převážnou většinu domácích prací ať už ženských (vaření, šití, ruční práce) tak mužských (dílna, opravy vozu, práce na zahradě).