fbpx

Jak správně čistit brýle

Čisté brýle jsou základem bezvadného vidění 

A jak správně čistit brýle je věda. Mechanické nečistoty a drobná poškození dokáží kvalitu vidění ovlivnit velmi zásadním způsobem. To je důvod proč je důležité udržovat své brýle, respektive jejich brýlové čočky v perfektní čistotě.

I když jsou dnes brýlové čočky renomovaných výrobců většinou opatřeny celou řadou ochranných vrstev, je potřeba čištění věnovat maximální pozornost a dodržovat pár základních pravidel.

Před samotným čištěním brýlí je důležité mít čisté především ruce, protože to budou právě ony, které k tomu použijeme. Je nám jasné, že je čisté máte ale přesto je, jen pro jistotu, umyjte mýdlem a vlažnou vodou.

Než začnete čistit samotné brýle, zbavte je nejprve hrubých mechanických nečistot pod vlažnou tekoucí vodou. Pozor aby voda nebyla příliš horká, mohla by nevratně poškodit soudržnost ochranných vrstev.

Nyní na takto opláchnuté a stále vlhké brýle naneste pár kapek jaru, nebo podobného saponátu pro jejich odmaštění. Stačí obyčejný saponát, který používáte v kuchyni na nádobí. Ten vám pomůže brýle dokonale odmastit.

Jemně rozetřete saponát po brýlových čočkách z obou stran, odstraníte tím mastnotu, otisky prstů a přilepené nečistoty. Prsty na čočku příliš netlačte, pouze jemně jakoby masírujte. Nezapomeňte také na místa v okolí nosu a také pantů stranic, bývá zde mnoho nečistot.

Nyní celé brýle opět opláchněte vlažnou tekoucí vodou a zbavte je tak všech zbytků saponátu. Udělejte to důkladně, zbytky saponátu mohou způsobovat nepříjemné šmouhy, které pak nebudete schopni dokonale vyleštit.

Po důkladném opláchnutí opatrně brýlemi zatřepejte a odstraňte tak zbytky vody. Stranice a obrubu můžete osušit papírovým ubrouskem, ten ale v žádném případě nepoužívejte na osušení skel! Na skla používejte výhradně k tomu určené mikrovlákno.

Ke konečnému vysušení a vyleštění požijte mikrovlákno, které je pro tento účel speciálně určeno. Nepoužívejte papírové ani jiné ubrousky. Vhodná je také starší látková plena, tady pozor na to aby nebyla naškrobená!

Nakonec zkontrolujeme běžným pohledem jestli jsou brýle opravdu čisté, případně ještě doleštíme zbývající šmouhy, opět mikrovláknem. Nyní už zbývá jen nasadit a užívat si ničím nerušný čistý pohled na svět.