fbpx

Oční vady

Oční vady, nebo také refrakční vady oka jsou vadami, které mají za následek zhoršené vidění na dálku či blízko, případně na obě vzdálenosti zároveň. Mezi nejčastější refrakční vady patří krátkozrakost způsobující špatné vidění do dálky. Další vadou je dalekozrakost způsobující špatné vidění do blízka a presbyopie, která se projevuje podobně ale jedná se o přirozenou vadu způsobeno věkem. Její nástup začneme pociťovat zpravidla kolem 40 roku věku a s přibývajícím věkem se pak dále zhoršuje. Poměrně hojně vyskytující se vadou je také astigmatismus způsobující zhoršené vidění na dálku i na blízko.

 

Krátkozrakost (myopie)

Myopie, často také nazývána také krátkozrakost, je refrakční vadou oka, při které jsou blízké objekty viděny jasněji než objekty vzdálené. Tato oční vada je nejčastější příčinou zhoršeného vidění do dálky u věkové skupiny lidí do 40 let. V posledních letech je nárůst této refrakční vady alarmující.

Dalekozrakost (hypermetropie)

Hypermetropie, někdy také nazývána jako dalekozrakost, je refrakční vadou oka, při které jsou vzdálené objekty viděny jasněji než objekty blízké. Tato vada nemusí být často rozpoznána zejména u mladých lidí. U lidí s vysokou hypermetropií může docházet k rozmazanému vidění na všechny vzdálenosti, tedy na blízko i na dálku. Touto refrakční vadou trpí zhruba čtvrtina populace.

Vetchozrakost (presbyopie)

Řada lidí má to štěstí, že brýle nepotřebuje po většinu svého života. Všeho je ale do času. Počínaje 40 rokem života se u každého bez rozdílu začne projevovat presbyopie, často také nazývána jako vetchozrakost. Typickým příznakem je obtížnější zaostřování při pohledu do blízka na mobilní telefon, čtení knihy či novin.

Astigmatismus – tzv.cylindrická oční vada

Astigmatismus je typem refrakční vady oka, při které dochází k rozmazanému vidění na všechny vzdálenosti, tedy jak do blízka, tak do dálky. Tato refrakční vada je způsobena nepravidelným zakřivením rohovky ve vzácnějších případech může být způsobena zakřivením nitrooční čočky. Je to běžná refrakční vada. která se vyskytuje obvykle ve spojení s krátkozrakostí – myopií, nebo dalekozrakostí – hypermetropií.