fbpx

Věříte mýtům? 18 faktů o kontaktních čočkách

Dusí čočky oko? Jsou nejlepší ty s velkým obsahem vody? Hodí se při časté práci s počítačem? A jak je to s tou děsivou vizí, že se čočka může ztratit za víčkem? Pojďme společně odhalit všechny mýty a fakta o kontaktních čočkách.

1. Čočky budou vždy alespoň trochu nepohodlné

Vůbec ne.

Dnešní kontaktní čočky jsou dostatečně prodyšné. Pokud si vyberete dobře, neměli byste o nich prakticky vědět. A ve srovnání s brýlemi vás čeká jen nekonečné pohodlí – čočky se nezamlžují, netlačí, nepadají, nepřekáží…

Aplikace čistícího roztoku na kontaktní čočky

2. Péče o ně je náročná

Nandání i vyndání čoček je otázkou vteřin, jakmile si ho osvojíte. Jinak se nemusíte o nic starat, jen čočky ukládáte do pouzdra s roztokem a hlídáte čas jejich výměny.

Navíc existují i kontinuální čočky. Ty stačí vyndat z oka jednou týdně, opláchnout roztokem, a nasadit zpět. Snadno zapomenete, že je vůbec máte. Také si můžete vybrat jednodenní čočky, které vždy na konci dne vyhodíte.

3. Způsobují infekce, poškrábání, zarudnutí, žilky…

Vše je to o správné péči.

Vkládáte si do oka cizí předmět, a pokud nebudete dávat pozor na hygienu, samozřejmě si můžete uhnat i infekci a jiné problémy. Čočky však sami o sobě nejsou jejich původcem. Stačí si jen při manipulaci s čočkami mýt ruce, uchovávat čočky vždy v čerstvém roztoku, měnit je ve správný čas a pak se není čeho bát.

4. Hororové scénáře?

Čočka se prý může ztratit za víčkem nebo přilne k oku tak pevně, že ji už nevyndáte. To by si jeden opravdu zažít nepřál. Naštěstí oba tyto strašidelné scénáře patří mezi mýty o čočkách.

Fyzicky není možné, aby čočka zalezla za víčko, oko je chráněno membránou a za víčko se nic nedostane. Sice se může stát, že vám čočka v oku uteče trochu stranou, pak ale stačí nechat oko zavřené a čočka se sama vyplaví ke koutku, kde už ji bez problémů vyndáte. Jako když máte v oku smítko.

A kdyby se čočka tak moc přilepila k oku, že by se jí nechtělo ven (což rozhodně není obvyklá komplikace), stačí do oka kápnout zvlhčující kapky.

nasazení kontaktní čočky do oka

5. Chci čočky: mám si prý sáhnout do oka

Při nošení čoček do něj musíte sahat pořád, takže se nabízí test odolnosti. Když to zvládnete s elegancí, můžete nosit čočky.

To je ovšem hloupost, při správné manipulaci s čočkami se prstem oka nikdy nedotýkáte. Vždy se ho dotýkáte pouze čočkou a ta je mnohanásobně jemnější než lidský prst, její dotek není ani zdaleka tak nepříjemný a během krátké chvíle si zvyknete.

6. Kontaktní čočky dusí oko a nejsou příliš zdravé

Dřív bychom museli lehce souhlasit, moderní čočky však zásadně pokročily.

Obecně jsou díky vyspělejší výrobě velmi prodyšné a oku neškodí. Samozřejmě ale záleží na konkrétní značce. Doporučujeme čočky ze silikon-hydrogelových materiálů, ty jsou nejprodyšnější a tedy i nejzdravější.

7. Nejlepší čočky jsou ty, které obsahují hodně vody

Tomu by člověk snadno věřil, že? Ale pravda to není.

Zmíněné silikon-hydrogelové kontaktní čočky obsahují vody méně a přesto jsou v současnosti nejvíce propustné.

8. Čočky zhoršují zrak

Mezi doktory se vedou spory o to, zda brýle a čočky podporují oční vady. Někteří si myslí, že pokud bychom brýle a čočky nenosili vůbec, naše oči by se kazily pomaleji (což platí hlavně v dospívání).

Tohle patří mezi stále neprokázané záhady. Nicméně na základě studií je jisté to, že čočky ke zhoršení zraku nepřispívají o nic víc než brýle.

9. Jsou drahé

I dobré čočky koupíte dnes levně, a pokud si pořídíte kontinuální čočky (které vyndáváte jen jednou týdně), stačí vám kupovat jen malé lahvičky roztoku. Za rok tak můžete zaplatit cca 2000 Kč za celé čočkové vybavení.

Jelikož jsou brýle nákladnou investicí, čočky jsou naopak poměrně levnou alternativou. Drahé brýle se totiž také mohou rozbít, kdežto jednu čočku lehce nahradíte druhou s minimální ztrátou i bolestí.

10. Kontaktní čočky snadno ztratíte

Celkem běžná filmová scéna, že? Ale v realitě se s tím příliš nesetkáte. No řekněte, už jste někdy viděli člověka hledat na zemi čočku?

Sama od sebe čočka z oka rozhodně nevypadne. K jejímu vypadnutí z oka může dojít jen v případě, že si budete oči velmi intenzivně třít (třeba když vám do nich cákne voda). Čočka se však s největší pravděpodobností v oku jen posune a lehce ji zase vrátíte na správné místo (mrkáním či jemným dotykem prstu).

11. Zákaz koupání?

Záleží na vás. Koupání v přírodních rybnících nedoporučujeme, jelikož se v nich vyskytují bakterie a čočka jim může sloužit jako živná půda. Je zde tedy riziko infekce.

U bazénu to necháme na vás. Chlór si s čočkami také příliš nerozumí, ale pokud je po koupání opláchnete roztokem, neměl by být žádný problém. (Jen pozor na řádící a cákající děti!)

12. Čočky můžete nosit delší dobu, než se doporučuje

Jsou po měsíci (či jiné doporučené době používání) čočky toxické? To sice úplně ne, ale nosit je déle opravdu není dobrý nápad.

Sice se vám mohou zdát úplně v pořádku a je zdánlivě škoda je vyhodit, ale odolejte. Na začátku (klidně i několik let) můžete mít pocit, že vám nošení starších kontaktních čoček vůbec nic nedělá, ale jednou se to na vašich očích projeví. Buďte raději opatrní, o zdraví očí se vyplatí pečovat.

13. Čočky nejsou vhodné pro citlivé oči

To záleží. V některých případech čočky opravdu vhodné nejsou, většinou je však můžete nosit i při zvýšené citlivosti.

Doporučují se například jednodenní kontaktní čočky, kdy každý den dáte oku zcela čerstvý pár. Vždy je ale na místě konzultovat vhodnost čoček s očním doktorem, který vám doporučí to nejlepší řešení na míru právě vám.

14. Lidé pracující za počítačem by měli nosit brýle

Je fakt, že přílišné koukání do monitoru oči vysušuje (protože méně mrkáme), což není při nošení kontaktních čoček ideální.

Ale pokud si správně vyberete vysoce prodyšné čočky a budete mít po ruce zvláčňující kapky do očí, pak by neměl být žádný problém. Mimochodem, dnes už se vyrábí i speciální kontaktní čočky pro práci s počítačem.

15. Čočky nejsou vhodné pro děti ani pro starší

V zásadě jde jen o to, aby se člověk o čočky dokázal zodpovědně starat.

Takže i děti a starší lidé je mohou bez problémů nosit. U dětí se doporučuje věk zhruba 10 let a samozřejmě je vždy třeba mít doporučení očního doktora.

16. Nehodí se za volant a při sportu

Kde vznikl tenhle mýtus o čočkách, to netušíme.

Čočky jsou naopak pro obě aktivity skvělé – jsou flexibilnější, pohodlnější, nepadají a vidíte i do stran.

17. Čočky a make-up nejdou k sobě

Make-up není problém.

Jen se malujte až po nandání čoček a odličujte po jejich vyndání. U kontinuálních čoček není třeba čočky kvůli odličování vyndávat, jen odličujte oči s jemností.

18. Kontaktní čočky můžete vyzkoušet i bez doporučení doktora

Chápeme, že pokud znáte své dioptrie, je lákavé hned čočky objednat a vyzkoušet. Opravdu to ale nejprve konzultujte s lékařem nebo optometristou v oční optice

Když jsme si prošli všechny mýty a fakta o kontaktních čočkách, jistě už víte, že čoček se opravdu není třeba bát. Vždy však dodržujte doporučení lékaře, dbejte na správné zacházení a hlavně na hygienu. A pak už si jen užívejte báječné svobody, kterou kontaktní čočky nabízí.