fbpx

Stárnutí je přirozené a s přibývajícím věkem stárne také naše tělo. Stárnutí zraku se v odborné terminologii říká presbyopie neboli vetchozrakost. Tato přirozená oční vada je způsobena postupným snižováním elasticity oční čočky a tím i schopnosti zaostřovat na blízko. V každodenním životě je neklamným znamením presbyopie potřeba číst z větší vzdálenosti než dříve, občas se také říká, že máme krátké ruce. Pokud tedy již pociťujete, že máte “krátké ruce”, je více než pravděpodobné, že budete potřebovat multifokální brýle či kontaktní čočky.

Multifokální brýle a v nich osazené brýlové čočky, jak už sám název napovídá, umožňují vidění na více (multi) vzdáleností. Díky těmto čočkám můžeme v jedněch brýlích vidět jak na dálku, tak na střední vzdálenost (většinou počítač) a také na blízko (čtení, telefon).

Na rozdíl od bifokálních brýlových čoček, je jejich velkou výhodou absence jakýchkoliv viditelných předělů mezi jednotlivými částmi čočky. Multifokální brýlová čočka tak na první pohled vypadá jako běžná jednoohnisková čočka.

Multifokální versus bifokální brýlové čočky 

Bifokální brýlové čočky umožňují vidění na dálku a na blízko, oblast mezi tím je většinou rozmazaná. Nejsou tedy vhodné na počítač a vše co je ve střední vzdálenosti od oka (domácí práce jako vaření, práce v dílně atd.). Používání bifokálních brýlových čoček nutí jejich nositele k častým pohybům hlavy. Změna vidění z dálky na blízko je skoková, bez plynulého přechodu. Nositelé bifokálních čoček tak musí sedět blíže k monitoru počítače a mít mírně zakloněnou hlavu, což může mít za následek bolesti hlavy a krční páteře.

Multifokální čočky naopak poskytují možnost vidění také na střední vzdálenost, tedy hlavně počítač a přechody mezi dálkou, střední vzdáleností a blízkem je plynulá a pro lidské oko přirozená. Odpadá tedy nutnost zaujímat nepohodlné pozice u počítače, nebo kdykoliv když potřebujete vidět na vzdálenost natažené paže.

Při rovném pohledu před sebe vidíte pohodlně na dálku, pro vidění na počítač pak postačí mírně sklopit zrak do střední zóny čočky a pro čtení či klávesnici počítače sklopit zrak ještě trochu více. Vše bez skoků a nepříjemných pocitů.

Multifokální brýlové čočky tak poskytují maximální hloubku ostrosti na všechny vzdálenosti bez skokových změn.

Co je důležité zmínit, je skutečnost, že tento komfort je vykoupen mírným zkreslením v periferiích čočky. Při pohybu okem vpravo nebo vlevo si všimnete lehkého rozostření obrazu. V drtivé většině případů však tento pocit, při pravidelném nošení těchto brýlových čoček, zmizí během několika dní, maximálně týdnů. Váš mozek se prostě naučí přes tyto čočky dívat a zkreslené oblasti přestanete vnímat.

Multifokální čočky jsou všechny stejné!?

Kdepak! Tento všeobecně rozšířený mýtus je největší překážkou při výběru kvalitních brýlí. Multifokální brýlové čočky se od sebe liší šířkou zorného pole, tedy tím, jak pohodlně se Vám přes ně bude dívat aniž byste vnímali periferní zkreslení. Cena čoček se může pohybovat od 6.000,- do 30.000, – za pár těchto čoček.

S poměrně velkým cenovým rozdílem je však také velký rozdíl v kvalitě a komfortu multifokálních čoček. Vezmeme-li v úvahu fakt, že multifokální brýle nám většinou nahradí minimálně dvoje běžné brýle, dospějeme k závěru, že tady není šetření na místě.

Proč je dražší skutečně lepší a naopak?

Pravidlo, že dražší výrobek je lepší platí u progresivních čoček jako u ničeho jiného. Velcí světoví výrobci (HOYA, RODENSTOCK, ESSILOR, ZEISS) investují vysoké částky do vývoje právě multifokálních čoček a jejich úroveň je v dnešní době opravdu špičková.

Prémiové multifokální čočky dokáží účinně vyřešit rozdíly v dioptrické hodnotě mezi levým a pravým okem, dokáží se přizpůsobit vaší individualitě, sportu, který máte rádi, čtení oblíbených knih, práci na počítači, řízení auta, dokáží se přizpůsobit specifickému tvaru vaší brýlové obruby a specifické anatomii vašeho obličeje.

Ke kvalitním multifokálům pak zcela jistě patří kvalitní povrchová úprava brýlových čoček tak, aby Vám vydrželi dlouho, pohled přes ně byl čistý a jejich údržba snadná.

Dejte na radu odborníka a nebojte se otázek

Pokud jste se rozhodli investovat do kvalitních multifokálních brýlí, zastavte se v naši oční optice, kde Vám poradíme s jejich výběrem. Připravte se také na řadu otázek, které jsou velmi nutné pro zjištění vašich skutečných potřeb a skutečný profesionál jich na Vás bude mít opravdu hodně. Věřte ale, že všechny otázky směřují k co možná nejlepšímu pochopení vašich potřeb a navržení ideální multifokální čočky přímo pro Vás. Hodně otázek znamená, že jste v dobrých rukou.