fbpx

Čistící spreje a vlhčené ubrousky 

Pokud se ocitnete v situaci, kdy nemáte k dispozici tekoucí vodu, saponát nebo mýdlo, existuje několik alternativních řešení. Jedním z nich jsou speciální vlhčené ubrousky na jedno použití, které seženete v očních optikách nebo v prodejnách s fototechnikou. Tyto ubrousky jsou určeny pro nouzové situace a doporučujeme je používat jen zřídka!

Před použitím těchto ubrousků doporučujeme fouknutím zbavit čočku mechanických nečistot, které by mohly způsobit poškrábání. Další možností jsou speciální čistící spreje, které lze použít v kombinaci s utěrkou z mikrovlákna. Obojí lze opět koupit v očních optikách a specializovaných prodejnách s fototechnikou.

Pokud máte antireflexní úpravu na svých brýlových čočkách, vždy se ujistěte, zda je příslušný čistící sprej či vlhčený ubrousek pro takovou úpravu schválen. V opačném případě by mohlo dojít k poškození této vrstvy.

Co byste rozhodně neměli dělat se svými brýlemi!

Péče o brýle není nic složitého, ale vyžaduje trpělivost a pozornost k detailům. Proto je důležité vědět, jakým chybám se raději vyhnout.

Například, v žádném případě nepoužívejte košili ani jinou tkaninu k čištění brýlí, zejména pokud jsou čočky suché. To by totiž mohlo vést k poškrábání Vašich brýlí.

Měli byste se také vyvarovat použití slin k navlhčení a čištění Vašich brýlí, jelikož obsahují bakterie a nečistoty, které mohou Vaše brýle poškodit.

Další chybou, které se raději vyhněte, je použití chemických prostředků určených k čištění oken na Vaše brýle. Tyto prostředky obsahují agresivní látky, které mohou poškodit povrchové úpravy na brýlových čočkách.

A konečně, nepoužívejte k čištění brýlových čoček papírové ručníky, ubrousky nebo toaletní papír, jelikož mohou Vaše brýle poškrábat nebo na nich zanechat spoustu nepříjemných, papírových chloupků.

Jak odstranit škrábance z brýlí?

Tato otázka se často objevuje, když už jsou brýlové čočky již poškrábané. Bohužel neexistuje žádný kouzelný prostředek nebo technologie, která by škrábance odstranila. Jakmile jsou Vaše brýle poškrábané, jsou poškrábané.

Pokud jsou brýlové čočky poškrábané, doporučujeme jejich výměnu za nové. Škrábance mohou nepříznivě ovlivnit odraz světla a také odolnost brýlí proti nárazu. V této situaci jde již o Vaši bezpečnost.

Profesionální čištění v oční optice

V kvalitní oční optice, jsou brýlové čočky vždy čištěny mokrou cestou. Navíc se většinou používá ultrazvuková technologie, která si poradí i s tou nejodolnější špínou na těžko přístupných místech.

Pokud jsou Vaše brýle čisté, ale plastová sedýlka, která drží brýle na nose, jsou zažloutlá a ztvrdlá, doporučujeme si je nechat vyměnit v odborné optice. Nejen, že Vaše brýle budou vypadat o mnoho lépe ale budou i lépe držet na nose.

Žádné brýle nevydrží navždy

Všechny brýlové čočky i ty nejlepší, se časem poškodí, ať už běžným používáním, vystavením okolnímu prostředí, tak chybnou manipulací či drobnými nehodami. Brýlové čočky mohou být co nejvíce odolné proti poškození běžnou manipulací a čištěním, ale nikdy nebudou odolné proti špatnému zacházení.

Při jejich nákupu se zeptejte svého optika na co nejlepší povrchové úpravy, které dokáží chránit brýlové čočky co možná nejvíce a prodloužit tak jejich životnost na maximum. Samozřejmě vždy za předpokladu správného zacházení s nimi.

Dodržování výše uvedených tipů je nejlepším způsobem, jak udržet Vaše brýle čisté a bez poškrábání tak dlouho, jak je to jen možné.