fbpx

Pokud váš malý potomek potřebuje nové brýle, jistě chcete najít ty nejlepší, které mu nejen dobře padnou, ale také ho neomezí při každodenních radovánkách. Ať už to budou první brýle nebo nikoliv, výběr bude pro jeho pohodlí a spokojenost klíčový. Dětské brýle jsou zkrátka kategorií, která si zaslouží zvláštní pozornost.

Zdlouhavé zkoušení brýlí nebývá pro malé děti příliš zábavné. Ještě před příchodem do optiky si proto ujasněte, která kritéria jsou pro vás důležitá. Na prodejně si pak už jen vytipujte několik favoritů, mezi kterými se budete společně se svým dítětem rozhodovat. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak efektivně vybrat dětské brýle tak, abyste neztráceli čas zkoušením nevhodných modelů a neznechutili dětem nošení brýlí ještě před jejich koupí.

Fotka holčičky, která si zkouší dioptrické brýle

1. Pečlivě vybírejte materiál

Protože děti jsou neustále v pohybu, potřebují brýle vyrobené z kvalitních a odolných materiálů. Zatímco u nejmenších ratolestí bývají nejoblíbenější volbou lehké obroučky ze speciálního plastu, větší děti nosí nejčastěji obruby z lehkých a pružných kovů, jako je ocel, hliník či titan.

2. Raději celoobrubové brýle

Namísto křehkých vrtaných brýlí pořiďte svým dětem pevnější celoobroučkové modely.  Pro starší školáky jsou také skvělou volbou poloobruby.

3. Dbejte na správnou velikost obrub

Vaše děti rychle rostou, a tak bude pravděpodobně potřeba brýle vyměňovat. Nenechte je nosit příliš velké brýle, které by jim padaly z obličeje, ani příliš malé, které by je tlačily. Správná velikost je klíčová pro pohodlné nošení.

4. Pohlídejte si vhodnou velikost očnic

Při výběru očnic se řiďte především velikostí hlavy svého dítěte. Příliš malé očnice by mu omezovaly zorné pole a zároveň by ho sváděly k pohledům nad nebo pod brýlovou čočku. Ani zbytečně velké očnice však nevypadají dobře a navíc mohou působit problémy s ostrostí periferního vidění, zejména pokud má vaše dítě vyšší počet dioptrií.

5. Přesvědčte se, že brýle dobře sedí

Aby brýle neomezovaly vaše děti při pohybu, je důležité vybrat takový model, který jim dokonale sedí na nose i za ušima.U kovových obroučkou lze jejich sedla snadno nastavit. Zatímco plastové obruby je nutné vybírat tak, aby jejich sedlové plošky dobře padly na malý dětský nosík.  V opačném případě budou brýle dítěti neustále sjíždět, což je bude svádět k častým pohledům nad obruby.

Fotka usmívajícího se kluka v dioptrických brýlích

6. Při výběru čoček myslete především na kvalitu

Zejména u menších dětí se rozhodně vyplatí investovat do speciální úpravy proti poškrábání a kvalitních tvrzených skel, které výrazně zmírní dopad případného poškození brýlí při hře a dalších pohybových aktivitách. Aby vaše dítě vidělo ostře a pohodlně za každého počasí, zvolte skla s ochranou před škodlivým UV zářením a s antireflexní úpravou, která zamezí nežádoucím odleskům. Při vyšších hodnotách dioptrií vyberte tenčené brýlové čočky, které jsou díky své nižší váze pohodlnější pro nošení a nezpůsobují sjíždění brýlí z nosu.

7. Na náročnější sportovní aktivity pořiďte speciální brýle

Pokud se váš školák věnuje míčovým hrám a jiným sportům, vybírejte brýle s pružnými stranicemi nebo speciálními pásky. Pružný pásek dětské brýle pevně přichytí kolem hlavy a výrazně tak sníží pravděpodobnost, že dítěti spadnou. Sportovní brýle bývají navíc vyrobeny ze speciálních materiálů, vysoce odolných proti poškození.

8. Informujte se o záručních a servisních podmínkách

Vzhledem k aktivnímu životnímu stylu dětí se může snadno stát, že budete muset řešit poškození brýlí a nutnost jejich opravy. Při výběru proto zohledněte i kvalitu servisu a záruční podmínky, které vám daná prodejna poskytuje.

9. Konečný výběr brýlí ponechejte na dítěti

I malé děti už mají často jasno v tom, která barva se jim líbí nebo jaký tvar brýlí by chtěly nosit. Vyberte proto několik modelů, které dítěti dobře padnou a splňují všechny vaše požadavky, a konečné rozhodnutí nechejte na vašem potomkovi. Je to koneckonců on, kdo bude brýle každý den nosit a musí se v nich cítit příjemně.

Fotka dívky s maminkou, která si zkouší dioptrické brýle

10. Nezapomínejte na náhradní brýle

Ačkoliv není cena dětských brýlí zanedbatelná, vždy byste měli mít v zásobě i náhradní brýle, zejména pokud má vaše dítě větší zrakovou vadu. Náhradní brýle jsou důležité, pokud by se něco stalo s hlavním párem. Pokud se vašemu dítěti výrazně nemění počet dioptrií, mohou jako nouzové náhradní řešení posloužit i starší brýle s o něco málo slabšími čočkami.

Proměňte nákup brýlí v činnost, na kterou se bude vaše dítě těšit

Nezapomínejte na to, že se vybírání brýlí může vašemu potomkovi zdát zdlouhavé a nudné. Ale i tak může být výběr nových dětských brýlí zábavný proces, který váš malý objevovatel ocení. Průběžně jej proto chvalte za to, jak vám při něm pomáhá. Můžete ho i motivovat malou odměnou, která na něj po nakupování čeká. Zejména pořízení prvních brýlí je určitě důvodem k následné návštěvě cukrárny či k malé rodinné oslavě, která vaše dítě ještě více povzbudí k tomu, aby se na nové brýle těšilo a rádo je nosilo.

Doufáme, že naše tipy vám pomohou vybrat ty nejlepší brýle pro vaše dítě. Vaše spokojenost je pro nás prioritou, a proto jsme tady pro vás se všemi radami a profesionální pomocí. Vašemu dítěti přejeme krásný pohled na svět i s novými brýlemi!