fbpx

Kdo by řekl, že tolik mýtů obklopuje něco tak běžného jako kontaktní čočky? Pojďme si společně vyjasnit, co je pravda a co pouhý mýtus, když jde o tyto skvělé optické pomůcky.

1. Čočky budou vždy nepohodlné

Zcela naopak. Dnešní kontaktní čočky jsou mimořádně prodyšné a pokud zvolíte správný typ, nebudete o nich skoro vědět. Rozhodně se nebudou zamlžovat, tlačit, padat nebo jinak vadit. Naopak, přinesou vám neomezený komfort.

2. Péče o ně je náročná

Péče o kontaktní čočky nezabere více než pár vteřin denně. Stačí je vyjmout z očí, uložit je do čistého roztoku a měnit je v souladu s doporučením. Navíc, pokud si zvolíte jednodenní čočky, nemusíte se starat o žádnou péči. Další možností jsou kontinuální čočky. Ty stačí vyjmout z očí jednou týdně, opláchnout roztokem, a nasadit zpět. Rychle zapomenete, že je vůbec máte.

Nalévání roztoku pro kontaktní čočky do obalu

3. Způsobují infekce, poškrábání, zarudnutí, žilky…

Vše závisí na správné péči. Vkládáte si do očí cizí předmět, a pokud nebudete dávat pozor na hygienu, samozřejmě si můžete přivodit infekci a jiné problémy. Kontaktní čočky samy o sobě nejsou viníkem problémů. Dodržování základních hygienických pravidel, jako je umývání rukou před manipulací s čočkami, uchování čoček vždy v čerstvém roztoku, výměna ve správný čas, vám zabezpečí, že se není čeho bát.

4. Hororové scénáře o ztracených čočkách

Nemějte obavy. Čočka nemůže zmizet za víčko, oko má však ochrannou membránu, která ji udrží na místě. Pokud se čočka náhodou posune, stačí nechat oko zavřené a čočka se přirozeně posune do koutku, odkud ji můžete snadno vyjmout. Žádné děsivé scénáře se nekonají.

A kdyby se čočka tak moc přilepila k oku, že by se jí nechtělo ven (což rozhodně není obvyklá komplikace), stačí do oka kápnout zvlhčující kapky.

5. Chci čočky: mám si prý sahat do očí

To je ovšem hloupost, při správné manipulaci s čočkami se prstem oka nikdy nedotýkáte. Vždy se ho dotýkáte pouze čočkou a ta je mnohanásobně jemnější než lidský prst, její dotek není ani zdaleka tak nepříjemný a během krátké chvíle si zvyknete.

Fotka nasazování kontaktní čočky z blízka

6. Dusí oko a nejsou příliš zdravé

Kdysi to možná lehce pravda byla. Moderní čočky jsou však prodyšné a šetrné k oku. Vyberte si silikon-hydrogelové čočky, které jsou nejprodyšnější a tedy i nejzdravější.

7. Nejlepší čočky jsou ty, které obsahují hodně vody

Tomu by člověk snadno věřil, že? Ale pravda to není. Zmíněné silikon-hydrogelové kontaktní čočky obsahují vody méně a přesto jsou v současnosti nejvíce propustné.

8. Zhoršují zrak

Mezi doktory se vedou spory o to, zda brýle a čočky podporují oční vady. Někteří si myslí, že pokud bychom brýle a čočky nenosili vůbec, naše oči by se kazily pomaleji (což platí hlavně v dospívání). Tohle ale stále patří mezi neprokázaná tvrzení. Nicméně na základě studií je jisté to, že čočky ke zhoršení zraku nepřispívají o nic víc než brýle.

9. Jsou drahé

I kvalitní čočky dnes koupíte levně, a pokud si pořídíte kontinuální čočky (které vyndáváte jen jednou týdně), stačí vám kupovat jen malé lahvičky roztoku. Za rok tak můžete zaplatit přibližně 2000 Kč za celé čočkové vybavení.

Jelikož jsou brýle nákladnou investicí, čočky jsou naopak poměrně levnou alternativou. Drahé brýle se totiž také mohou rozbít, kdežto jednu čočku lehce nahradíte druhou s minimální ztrátou i bolestí.

10. Snadno se ztratí

Celkem běžná filmová scéna, že? Ale v realitě se s tím příliš nesetkáte. No řekněte, už jste někdy viděli člověka hledat na zemi čočku?

Sama od sebe čočka z oka rozhodně nevypadne. K jejímu vypadnutí z oka může dojít jen v případě, že si budete oči velmi intenzivně třít (třeba když se vám do nich dostane voda). Čočka se však s největší pravděpodobností v oku jen posune a lehce ji zase vrátíte na správné místo (mrkáním či jemným dotykem prstu).

11. Zakázáno při koupání

Záleží na vás. Koupání v přírodních rybnících nedoporučujeme, jelikož se v nich vyskytují bakterie a čočka jim může sloužit jako živná půda. Je zde tedy riziko infekce.

U bazénu to necháme na vás. Chlór si s čočkami také příliš nerozumí, ale pokud je po koupání opláchnete roztokem, neměl by být žádný problém.

Fotografie kontaktních čoček a kapek vody

12. Mohou se nosit déle, než se doporučuje

I když se čočky mohou zdát v pořádku, nedoporučuje se je nosit déle, než je doporučená doba používání. Buďte raději opatrní, o zdraví očí se vyplatí pečovat.

13. Nejsou vhodné pro citlivé oči

Pro citlivé oči se doporučují například jednodenní kontaktní čočky, kdy každý den dáte oku zcela čerstvý pár. Vždy je ale na místě konzultovat vhodnost čoček s očními specialisty, kteří vám doporučí to nejlepší řešení na míru.

14. Lidé pracující za počítačem by měli nosit brýle

Je fakt, že přílišné koukání do monitoru oči vysušuje (protože méně mrkáme), což není při nošení kontaktních čoček ideální.

Ale pokud si správně vyberete vysoce prodyšné čočky a budete mít po ruce zvlhčující kapky do očí, pak by neměl být žádný problém. Mimochodem, dnes už se vyrábí i speciální kontaktní čočky pro práci s počítačem.

15. Čočky nejsou vhodné pro děti ani pro starší

V zásadě jde jen o to, aby se člověk o čočky dokázal zodpovědně postarat.

Takže i děti a starší lidé je mohou bez problémů nosit. U dětí se doporučuje věk zhruba alespoň 10 let a samozřejmě je vždy třeba mít doporučení očního lékaře.

16. Nejsou vhodné za volantem a při sportu

Právě naopak, kontaktní čočky jsou výbornou volbou pro sportovce a řidiče, díky pohodlnosti a lepšímu perifernímu vidění.

17. Nejdou k make-upu

Make-up není problém.

Jen se malujte až po nandání čoček a odličujte po jejich vyndání. U kontinuálních čoček není třeba čočky kvůli odličování vyndávat, jen odličujte oči jemně a s opatrností.

Fotka může zkoušejícího si kontaktní čočky v oční optice

18. Kontaktní čočky můžete vyzkoušet i bez doporučení doktora

Chápeme, že pokud znáte své dioptrie, je lákavé čočky hned objednat a vyzkoušet. Opravdu to ale nejprve konzultujte s lékařem nebo optometristou v oční optice.

Když jsme si prošli všechny mýty a fakta o kontaktních čočkách, jistě už víte, že čoček se opravdu není třeba bát. Vždy však dodržujte doporučení lékaře, dbejte na správné zacházení a hlavně na hygienu. A pak už si jen užívejte báječné svobody, kterou kontaktní čočky nabízí.